Σε έξαρση φαίνεται ότι βρίσκεται ο κορονοϊός, με την κορύφωση της αυξητικής τάσης να έχει έρθει νωρίτερα από ό,τι πέρυσι. Παρατηρείται μεγάλη αύξηση όχι μόνο στις εισαγωγές για νοσηλεία αλλά και στους θανάτους.
«Το αντίστοιχο διάστημα των δύο περασμένων εβδομάδων του 2023 τα κρούσματα ήταν 186, φέτος ξεκίνησε από το 475» λέει η Παγώνη
«Το 21 – 22 θάνατοι το τελευταίο διάστημα είναι πάρα πολλοί» αναφέρει χαρακτηριστικά η πρόεδρος της ΕΙΝΑΠ, Ματίνα Παγώνη μιλώντας στο MEGA. Σύμφωνα με κ. Παγώνη, η έξαρση του κορονοϊού θα συνεχίσει μέχρι τέλος Ιουλίου, με τις ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού να βρίσκονται σε μεγαλύτερο κίνδυνο.
«Καλοκαίρι έχουμε, διακοπές θα πάμε, ο κορονοϊός δεν είπαμε ποτέ ότι έφυγε. Εδώ ήταν, με τα στελέχη του και τις υποπαραλλαγές του. Η αλήθεια είναι ότι φέτος, συγκριτικά με πέρυσι, καμία σχέση τα κρούσματα. Το 2023, το αντίστοιχο διάστημα των δύο περασμέν …
Διαβάστε όλο το άρθρο από την πηγή