Ο Έλληνας πρωταθλητής προκρίθηκε στον επόμενο γύρο των Ολυμπιακών Αγώνων, παρά τις δυσκολίες που συνάντησε απέναντι στον Ζιζού Μπεργκς.
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο12) δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα στο δεύτερο σετ, ωστόσο επέστρεψε δυναμικά στο τρίτο και επικράτησε με 1-6, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τρίτο γύρο του μονού ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024.
Μετά τον αγώνα, ο Τσιτσιπάς μίλησε στην κάμερα της ΕΡΤ και ανέλυσε τα στοιχεία που τον βοήθησαν να ανατρέψει την κατάσταση και να κερδίσει την αναμέτρηση.