Μαίνεται η πυρκαγιά στην Εύβοια με τους ισχυρούς ανέμους να δυσκολεύουν το έργο κατάσβεσής της ενώ σύμφωνα με τον εκπρόσωπο του Πυροσβεστικού Σώματος συνδράμουν και οι Ένοπλες Δυνάμεις.
[embedded content]
«Η φωτιά είναι μακριά από τους οικισμούς, αλλά επειδή τρέχει πολύ γρήγορα, δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθεί και προς τα που μπορεί να γυρίσει αργότερα ο άνεμος», δήλωσε η δήμαρχος Χαλκίδας, Ελένη Βακά μιλώντας στην ΕΡΤ.
Ενώ πρόσθεσε πως «Επιχειρούν πολλά εναέρια αυτή τη στιγμή. Βέβαια σε μερικά σημεία ο καπνός είναι πολύ πυκνός και δεν μπορούν να ρίξουν νερό. Να φανταστείτε πέρασε η φωτιά και την αντιπυρική ζώνη που είχε δημιουργηθεί λόγω των ισχυρών ανέμων. Ανοίγουμε ακόμη και άλλες ζώνες. Εδώ ακριβώς στο σημείο αυτό επιχειρούν μηχανήματα όλα τα σκαπτ …
Διαβάστε όλο το άρθρο από την πηγή