Σε απόσταση αναπνοής από τις κατοικίες που βρίσκονται στην Αγία Μαρίνα Κορωπίου βρέθηκε η πυρκαγιά που ξέσπασε στην περιοχή νωρίς το μεσημέρι της Πέμπτης (1/8), αλλά χάρη στην άμεση επέμβαση της Πυροσβεστικής αποφεύχθηκαν τα χειρότερα.
Παρά τους ισχυρούς ανέμους οι πυροσβεστικές δυνάμεις κατάφεραν να θέσουν σε ύφεση την πυρκαγιά, ενώ στο σημείο εξακολουθούν να επιχειρούν 85 πυροσβέστες με 25 οχήματα και τέσσερα πεζοπόρα τμήματα, καθώς και δύο αεροσκάφη, πέντε ελικόπτερα.
Συνδράμουν επίσης βρίσκονται υδροφόρες ΟΤΑ, μηχανήματα έργου και εθελοντές. Το κύριο μέτωπο βρίσκεται προς το Μεγάλο Μετόχι.