Την σχέση του Αγίου Νεκταρίου Πενταπόλεως με την αναβίωση των Ολυμπιακών Αγώνων αναλύει ο Μητροπολίτης Σουηδίας κ. Κλεόπας.
Συγκεκριμένα παραθέτει αποσπάσματα από δική του σχετική μελέτη.
Αναλυτικά όσα αναφέρει ο Μητροπολίτης Κλεόπας:
Με αφορμή την διεξαγωγή των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι, ας μεταφερθούμε χρονικά στην Αθήνα του 1896, και συγκεκριμένα στις 6 Απριλίου, όπου αναβίωσαν οι Ολυμπιακοί Αγώνες στο Καλλιμάρμαρο Παναθηναϊκό Στάδιο, το οποίο είχε ανακατασκευασθεί τότε με χρηματοδότηση του Εθνικού Ευεργέτη Γεώργιου Αβέρωφ.
Ο Γάλλος Βαρώνος του Cou …
Διαβάστε όλο το άρθρο από την πηγή