Στο ακροατήριο του Μικτού Ορκωτού Δικαστηρίου παραπέμπονται να δικαστούν ο 25χρονος γνωστός τράπερ και ο 24χρονος φίλος του που επιτέθηκαν και τραυμάτισαν σοβαρά – για ασήμαντη αφορμή – έναν 23χρονο φοιτητή, τον περασμένο Ιανουάριο, σε νυχτερινό μαγαζί διασκέδασης, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.
Με βούλευμα του Συμβουλίου Πλημμελειοδικών Θεσσαλονίκης, οι δύο κατηγορούμενοι – προσωρινά κρατούμενοι για την υπόθεση στις φυλακές Νιγρίτας Σερρών – παραπέμπονται σε δίκη για το κακούργημα της βαριάς σκοπούμενης σωματικής βλάβης, κατά μετατροπή της κατηγορίας από απόπειρα ανθρωποκτονίας κατά συναυτουργία, όπως ήταν η ποινική δίωξη που τους ασκήθηκε αρχικά και για την οποία κλήθηκαν να απολογηθούν στην 7η τακτική ανακρίτρια Θεσσαλονίκης.
Το Δικαστικό Συ …
Διαβάστε όλο το άρθρο από την πηγή