«Νικητές» για δεύτερη σερί συνεδρίαση βγήκαν οι πωλητές στο Χρηματιστήριο Αθηνών, με τις ρευστοποιήσεις σε επιλεγμένες μετοχές να μην δίνουν πολλά περιθώρια επιλογών στους αγοραστές.
Την ίδια στιγμή, η καλοκαιρινή ραστώνη οδήγησε σε εκ νέου καθήλωση των συναλλαγών, παρά το γεγονός ότι η αγορά περιμένει τα οικονομικά μεγέθη των συστημικών τραπεζών για το α’ εξάμηνο του 2024.
Από την άλλη πλευρά, πάντως, η «αντοχή» των 1.460 μονάδων συντηρεί το σενάριο της επαναπροσέγγισης των 1.500 μονάδων, οι οποίες αποτελούν τις φετινές κορυφές αλλά και το υψηλότερο σημείο των τελευταίων 13 ετών.
Μέσα σ’ αυτό το πλαίσιο, στην προτελευταία ημέρα του Ιουλίου, ο Γενικός Δε …
Διαβάστε όλο το άρθρο από την πηγή