O 21ος αιώνας κατάφερε να «κλέψει» την αισιοδοξλια και την ελπίδα από τους νέους, αναγκάζοντάς τους να βιώνουν άγχος, αβεβαιότητα και έλλειψη εμπιστοσύνης για το μέλλον. Και αυτό δεν οφείλεται στους περιορισμούς που επιβλήθηκαν κατά τη διάρκεια της πανδημίας του κορωνοϊού. Οι μετρήσεις είχαν ξεκινήσει ήδη από το 2011.
Οπως μεταδίδει σε ανάλυσή της η ελληνική σύνταξη της Deutsche Welle, η νεότητα θεωρείται από τους ερευνητές ως η πιο ευτυχισμένη περίοδος της ζωής. Αυτό όμως φαίνεται να έχει αλλάξει και οι βασικές αιτίες είναι δύο.
Από τα μέσα της δεκαετίας του 1950, έρευνες υποστήριζαν ότι η ευτυχία στη ζωή έχει το σχήμα μιας καμπύλης. Ξεκινάει από την εφηβεία έως τα πρώτα χρόνια της ενήλικης ζωής. Από …
Διαβάστε όλο το άρθρο από την πηγή