Μεγάλη αύξηση του πληθυσμού των κουνουπιών αλλά και έντονη κυκλοφορία του ιού του Δυτικού Νείλου έχουν παρατηρηθεί σε Θεσσαλονίκη και Ημαθία, λόγω των ήπιων θερμοκρασιών που επικράτησαν στη χώρα τον χειμώνα.
Φέτος, έχουν καταγραφεί μέχρι στιγμής έξι θάνατοι ασθενών με λοίμωξη από τον ιό, ηλικίας άνω των 73 ετών, ενώ πέρυσι την ίδια χρονική περίοδο είχαν καταγραφεί 11 περιστατικά και δύο θάνατοι, πρόπερσι 25 περιστατικά και κανένας θάνατος και το 2021 μόλις τρία περιστατικά.
Έως και σήμερα έχουν καταγραφεί περιστατικά σε οικισμούς στις περιφερειακές ενότητες Λάρισας, Καρδίτσας, Λευκάδας, …
Διαβάστε όλο το άρθρο από την πηγή