ΝΗΣΙΔΕΣ
ΑΝΟΙΧΤΟ ΒΙΒΛΙΟ 27.08.23 18:32
Γιώργος Ν. Περαντωνάκης
Επιμέλεια:Μισέλ Φάις
Τελικά, το ζητούμενο δεν είναι αν παράγουμε ή όχι καλή λογοτεχνία, αλλά αν αυτή είναι συμβατή με τα δεδομένα του εξωτερικού και αν η προώθησή της είναι η κατάλληλη. Γι’ αυτό, τέτοιες συνομιλίες συμβάλλουν, με τη σκέψη που διεγείρουν, στην κατάκτηση μιας εθνικής πολιτισμικής αυτογνωσίας,
Φαινομενικά η συζήτηση, που οργανώθηκε σε πέντε αυτοτελή podcasts το 2022, αποτελεί προέκταση του βιβλίου του Δημοσθένη Κούρτοβικ «Η ελιά κι η φλαμουριά» (Πατάκης 2021). Ουσιαστικά, όμως, η συμβολή του Κώστα Κατσουλάρη διαδραμάτισε καθοριστικό ρόλο στο να επικαθορίσει το στίγμα του διαλόγου. Ο δημοσιογράφος και συγγραφέας όχι μόνο ρωτά και συνοψίζει εύστοχα, αλλά και διαφωνεί όπου έχει ιδία γνώμη, με αποτέλεσμα …
Πηγή
Author: